Czy wiesz jak działa implant ślimakowy? Poznaj sposób na sprawne komunikowanie się ze światem.

Implanty ślimakowe stosowane są w leczeniu głębokiego niedosłuchu. Ich nowoczesna, specjalistyczna budowa, umożliwia osobom głuchym normalne funkcjonowanie i komunikowanie się ze światem. Implanty słuchowe składają się z kilku części – dowiedz się jak działa takie urządzenie i dlaczego jest tak skuteczne w walce z głuchotą.

Implanty słuchowe – budowa
Implant ślimakowy składa się z 2 części: elementu wewnętrznego, czyli implantu, wszczepianego za ucho Pacjenta oraz z części zewnętrznej, która składa się z cewki oraz procesora dźwięku z mikrofonem. Mikrofon ma za zadanie wyłapywać dźwięki płynące z otoczenia, przekazywać je do procesora, który przetwarza sygnały na impulsy elektryczne, które następnie poprzez cewkę trafiają do implantu wszczepionego pod skórą. Implant ślimakowy stymuluje nerwy w uchu, a dzięki temu procesowi osoby cierpiące na głuchotę mogą cieszyć się dźwiękami muzyki, śpiewem ptaków, a także normalną rozmową.

Implanty słuchowe, a aparaty słuchowe – różnice
Zarówno implanty słuchowe, jak i aparaty stosuje się w leczeniu niedosłuchu. Jednak aparat ma za zadanie wzmocnić dźwięki płynące z otoczenia, co oznacza, że aparat słuchowy nie jest w stanie pomóc Pacjentom cierpiącym na głęboki niedosłuch.
Implanty słuchowe to zaawansowane technologicznie urządzenia, które nie wzmacniają sygnału, a przekształcają go w impulsy elektryczne, które są przekazywane bezpośrednio do mózgu.

Jak działa implant ślimakowy, czyli jak chorzy słyszą dźwięki
Stymulacja elektryczna pozwala osobom głuchym powrócić do świata dźwięków. Jednak fale dźwiękowe wychwytywane przez mikrofon w implancie trafiają inną drogą do mózgu, niż u osób, u których słuch działa prawidłowo. W związku z tym, zasłyszane dźwięki mogą brzmieć nieco inaczej niż u Pacjentów niezaimplantowanych. Związane jest to z faktem, że każdy człowiek reaguje na te same bodźce odrobinę inaczej i tak samo jest ze słuchem. Dodatkowo należy wspomnieć, że regularna rehabilitacja i ćwiczenia także mają wpływ na jakość słyszenia.
Zdarzają się Pacjenci, którzy po włączeniu procesora, opisywali dźwięki jako nienaturalne. Lekarze tłumaczą tę sytuację wyjaśniając, że mózg po implantacji, także potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Po kilku tygodniach jakość słyszanych odgłosów poprawia się, a chorzy z każdym dniem mogą coraz bardziej cieszyć się jakością dźwięków.

Implanty ślimakowe – Wrocław
Medicus Care to marka, która pomogła już tysiącom ludzi w Polsce powrócić do świata dźwięków. Pod naszą opieką przebywa ponad 5500 Pacjentów. Od 1999 roku jesteśmy wyłącznym dystrybutorem marki Cochlear w Polsce, która oferuje najnowocześniejsze i najskuteczniejsze urządzenia do walki z głębokim niedosłuchem.


Medicus Care

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel.: +48 (71) 34 72 100
fax: +48 (71) 34 72 111
e-mail: info@medicus.com.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
Sobota nieczynne