Dlaczego nasz słuch się pogarsza?

Słuch jest jednym z pięciu zmysłów człowieka. Dzięki niemu możemy sprawnie się komunikować i odpowiednio reagować na zaistniałe sytuacje. Jeszcze w czasach prehistorycznych – wyostrzony zmysł słuchu – umożliwiał uniknięcie w porę niebezpieczeństwa. Wraz z wiekiem pojawiają się problemy ze słuchem. Czym to jest spowodowane? Jak działa ludzkie ucho? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Niedosłuch – problem osób starszych
Problemy ze słuchem rzadko kiedy pojawiają się z dnia na dzień – chyba, że w wyniku jakiegoś wypadku. Zazwyczaj jest to proces długi i złożony. Wady słuchu mogą być zlokalizowane w praktycznie każdej części ucha. Zarówno w uchu zewnętrznym, środkowym, jak i wewnętrznym. Zaburzenia ucha zewnętrznego i środkowego najczęściej mogą być skorygowane metodami chirurgicznymi. Jednak zdecydowaną większość stanowią wady związane z uszkodzeniem ucha wewnętrznego. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nowoczesne implanty słuchowe.

„Nie słyszę, nie rozumiem mowy”, czyli jak pogarsza się nasz słuch?
Problemy ze słuchem najczęściej zlokalizowane są w obrębie ślimaka. Ślimak, znajdujący się w uchu, został wyposażony przez naturę w system mikroskopijnych rzęsek, które odpowiadają za przetworzenie słyszanego dźwięku na impuls elektryczny. Następnie taki bodziec przesyłany jest do mózgu. Z biegiem lat rzęski ulegają procesom starzenia i naturalnym uszkodzeniom, przez co nie są w stanie odpowiednio przeformować danego głosu na impuls.
W większości przypadków na samym początku zanika możliwość odbioru dźwięku o wysokich częstotliwościach. Dzieje się tak dlatego, że komórki odpowiadające za ten rodzaj słyszenia znajdują się u wejścia ślimaka, w związku z tym są wystawione na największą ekspozycję. Prowadzi to do problemów z odróżnianiem cichych, wysokoczęstotliwościowych dźwięków, takich jak spółgłoski „s” i „f”. Co w znaczącym stopniu może utrudnić rozumienie mowy.

Problemy ze słuchem a wykonywany zawód
Niektóre grupy zawodowe są narażone na utratę słuchu znacznie bardziej niż inne. Przebywanie w hałasie 8 godzin dziennie może znacząco wpłynąć na pogorszenie słuchu. Przedstawiciele jakich profesji, muszą pracować w trudnych akustycznie warunkach? Są to m.in.:
górnicy,
maszyniści,
mechanicy,
osoby pracujące na różnego rodzajach halach produkcyjnych.

Do grupy wysokiego ryzyka problemów ze słuchem należy także zaliczyć pracowników call center. Najczęściej korzystają oni z zestawów słuchawkowych, przez co dźwięk trafia do ich uszu bezpośrednio. A to ma bardzo negatywne skutki i prowadzi do szybszego uszkodzenia rzęsek ślimaka.
Jeśli często zdarza Ci się nie rozumieć co mówią do Ciebie inni, masz problemy z wyraźnym i płynnym wypowiadaniem się, zgłoś się do Medicus Clinic. W naszej placówce możesz umówić wizytę z laryngologiem lub audiologiem, którzy szybko i profesjonalnie zdiagnozują problem i w razie potrzeby skierują do odpowiedniej kliniki w celu leczenia. Medicus Care specjalizuje się w problemach ze słuchem, w razie konieczności pomożemy Ci otrzymać implant słuchowy.


Medicus Care

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel.: +48 (71) 34 72 100
fax: +48 (71) 34 72 111
e-mail: info@medicus.com.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
Sobota nieczynne