“Nie rozumiem mowy” – dlaczego? Co zrobić gdy niedosłyszysz?

Niedosłuch to jedno z zaburzeń słuchu, które może dotknąć osoby w każdym wieku, jednak najczęściej dotyczy ono ludzi starszych, po 65. roku życia. Dzieje się tak dlatego, że wraz z wiekiem słuch ludzki ulega osłabieniu. Pierwsze objawy niedosłuchu są szybciej zauważane przez rodzinę i najbliższych, ponieważ utrudniona jest swobodna komunikacja z chorym. Wielu Pacjentów słyszy większość dźwięków, ale nie rozumie mowy, zwłaszcza w głośnych pomieszczeniach lub podczas gwarnej wymiany zdań kilku rozmówców.

„Nie rozumiem mowy” – przyczyny niedosłuchu u osób starszych
Za problemy z komunikacją i przeprowadzeniem swobodnej rozmowy bardzo często odpowiadają naturalne procesy starzenia się słuchu. Zazwyczaj jako pierwszą tracimy zdolność słyszenia wysokich częstotliwości, czyli np. śpiewu ptaków czy dźwięków alarmu. Dodatkowo dochodzą kłopoty ze słyszeniem niektórych głosek i liter – zwłaszcza spółgłosek szczelinowych takich jak sz lub cz. To skutkuje problemami ze zrozumieniem mowy innych osób. Jeśli zaobserwujemy u siebie lub u kogoś z naszych bliskich tego typu problem, warto wybrać się na konsultację do lekarza specjalisty, który oceni wielkość ubytku i zaproponuje skuteczne leczenie niedosłuchu.

„Nie rozumiem mowy”, czyli jaki wpływ ma nieleczony ubytek słuchu na życie
Problemy ze zrozumieniem mowy są równoznaczne z upośledzeniem, w pewnym stopniu, narządu słuchu. Nieleczone mogą doprowadzić do poważnych dolegliwości między innymi do głuchoty jedno lub dwustronnej. O ile w przypadku niewielkiego ubytku słuchu rozwiązaniem może okazać się odpowiednio dobrany i skalibrowany aparat słuchowy, tak niedosłuch w stopniu znacznym, wymaga bardziej zaawansowanych technologicznie metod leczenia. Otolaryngolog już na pierwszej wizycie oceni skalę problemu, a w razie potrzeby skieruje Pacjenta na dodatkowe badania, które pozwolą ustalić odpowiednie metody terapii.
Wiele osób ignoruje fakt, że słyszy coraz gorzej – pogłaśnia telewizor czy radio i coraz rzadziej rozmawia ze znajomymi i rodziną. Ubytek słuchu powoli postępuje i stopniowo przeradza się w całkowitą głuchotę, której jedyną skuteczną metodą leczenia jest wszczepienie implantu słuchowego.

Medicus Care – implanty słuchowe
Marka Medicus Care od wielu lat wspiera zarówno dzieci, jak i dorosłych walczących z głębokim niedosłuchem. Od niemal dwóch dekad jesteśmy wyłącznym dystrybutorem marki Cochlear – światowej sławy producenta implantów słuchowych. Pod nasza opieką znajduje się ponad 5500 osób z wszczepionymi implantami słuchowymi. Jeżeli masz problemy ze zrozumieniem mowy lub cierpisz z powodu głębokiego niedosłuchu odwiedź platformę www.razemdlasluchu.pl. Otrzymasz tam wszystkie ważne informacje, które pozwolą Ci uzyskać potrzebną pomoc i rozpocząć odpowiednie leczenie.


Medicus Care

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel.: +48 (71) 34 72 100
fax: +48 (71) 34 72 111
e-mail: info@medicus.com.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
Sobota nieczynne