Implanty słuchowe – nowoczesne technologie w służbie człowieka

Zdrowe uszy i odpowiednio czuły słuch są niezbędne do odbioru bodźców płynących ze świata. Dzięki temu zmysłowi z łatwością nawiązujemy kontakty z ludźmi i wchodzimy w bliskie relacje z innymi osobami. Jednak należy pamiętać, że narząd słuchu jest wrażliwy i pod wpływem szkodliwych warunków (nadmierny hałas) oraz upływu lat, jego stan może ulec pogorszeniu. Pierwsze objawy problemów ze słuchem nie zawsze budzą niepokój. W związku z tym wielu Pacjentów zgłasza się do lekarza dopiero, gdy ubytek słuchu jest duży i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Rozwiązaniem problemu niedosłuchu i innych chorób związanych ze słyszeniem, najczęściej są odpowiednio dobrane aparaty lub implanty słuchowe.

Aparaty i implanty słuchowe – różnice
Aparaty słuchowe przeznaczone są dla osób, które słyszą dźwięki, jednak na niezadowalającym poziomie. Wiąże się to często z różnymi utrudnieniami w codziennym życiu.
Głównym zadaniem aparatu słuchowego jest wzmocnienie słyszanego dźwięku przez Pacjenta. W związku z tym, nie jest to rozwiązanie dla osób cierpiących na całkowitą głuchotę, a jedynie na niedosłuch.
Implanty słuchowe natomiast to małe, zaawansowane technologicznie urządzenia, które mają za zadanie pomóc osobom z całkowitą głuchotą. Implanty słuchowe wszczepiane są metodą chirurgiczną, przez lekarza- specjalistę.

Krótka historia implantów słuchowych
Przyglądając się dzisiejszym implantom słuchowym, wydaje się prawie niemożliwe, aby ich pierwszym prototypem był drut przewodzący prąd. Pod koniec XVIII wieku włoski fizyk Alessandro Volta przeprowadził eksperyment – pierwszą stymulację dróg słuchowych. Metalowe pręty połączył z bateriami, a następnie umieścił je we własnych uszach. Po uruchomieniu ładunków elektrycznych fizyk usłyszał huk i jak później sam określił „odgłos jakby gęstej, gotującej się zupy”. Po wielu dziesięcioleciach dwóch francuzów André Djourno i Charles Eyries wykorzystali elektryczną stymulację słuchu i w 1957 roku przeprowadzili pierwszą na świecie operację wszczepienia implantu. Urządzenie dość szybko uległo uszkodzeniu, jednak przez jakiś czas dało pacjentowi możliwość odbioru dźwięków z otoczenia – niestety jeszcze bez rozumienia mowy. To dokonanie zainspirowało kolejnych badaczy do prac nad rozwojem implantów słuchowych. Kilka lat później Amerykanin William House wraz ze swoim zespołem naukowym przeprowadził zabieg wszczepienia dwóm pacjentom specjalnych elektrod. W 1972 roku badacz rozpoczął program leczenia głuchoty i niedosłuchu z użyciem implantów ślimakowych. Niestety ówczesne urządzenia często się psuły, w związku z tym, zaledwie po kilku latach zaprzestano ich produkcji. Dzisiaj najnowaszej generacji implanty marki Cochlear mogą pochwalić się niezawodnością na poziomie 99,82%.

Akcesoria do implantów słuchowych
Po operacji wszczepienia implantu słuchowego, pacjent może rozpocząć normalne funkcjonowanie. Aby dodatkowo ułatwić i usprawnić osobom z niedosłuchem codzienną egzystencję Medicus Care oferuje szeroki wybór akcesoriów do implantów słuchowych. Są to m.in.:
klips telefoniczny,
mini mikrofon,
przekaźnik telewizyjny,
pokrowiec na implant – Aqua +

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat implantów słuchowych oraz leczenia problemów ze słuchem zapraszamy do kontaktu z Medicus Care.


Medicus Care

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel.: +48 (71) 34 72 100
fax: +48 (71) 34 72 111
e-mail: info@medicus.com.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
Sobota nieczynne