Kiedy i jak wymienić procesor dźwięku w systemie implantu słuchowego?

Procesor dźwięku jest ważną częścią implantu słuchowego. Bez sprawnie pracującego procesora niemożliwe jest słyszenie. A to z kolei ma ogromny wpływ na komfort i jakość życia pacjentów. Procesor dźwięku to zaawansowane technologicznie, elektroniczne urządzenie, które ze względu na swoją budowę, a także częstotliwość użytkowania – może być stosowane nawet 24h na dobę – po pewnym czasie może się zużywać. To zupełnie naturalny proces eksploatacyjny. W związku z tym, każdemu pacjentowi, którego procesor dźwięku jest po okresie gwarancyjnym i nie działa prawidłowo, przysługuje bezpłatna wymiana na nowy.

Wymiana procesora dźwięku
Po kilku latatch codziennego korzystania z implantu słuchowego wraz z procesorem dźwięku można zaobserwować szybsze zużywanie się baterii, trzaski i szumy. Jest to najczęściej wynikiem zużycia urządzenia.

Procedura ubiegania się o nowy procesor dźwięku
Wielu pacjentów po otrzymaniu implantu i przejściu rehabilitacji, nie wyobraża już sobie życia bez prawidłowo działającego procesora dźwięku. Co zrobić w sytuacji, gdy nasz procesor nie działa jak należy? Przedstawiamy prostą instrukcję jak w kilku krokach otrzymać nowy procesor dźwięku do implantu ślimakowego lub zakotwiczonego w kości Baha.
1. Analiza techniczna procesora.
Po upływie okresu gwarancji każdy pacjent ma prawo ubiegania się o nowy procesor dźwięku. W tym celu należy sprawdzić procesor pod kątem technicznym. Do takiego przeglądu upoważnieni są przedstawiciele producenta danego urządzenia lub specjaliści pracujący w ośrodku, który wszczepiał dany implant.
2. Podanie o wymianę starego procesora na nowy.
Następnym krokiem będzie napisanie odpowiedniego podania i złożenie go w ośrodku, w którym wszczepiono nam implant lub innym, który zajmuje się tego typu zabiegami. W piśmie należy wyszczególnić powody, dlaczego zależy nam na wymianie urządzenia oraz dołączyć dokument z przeglądu technicznego. Dodatkowo kopie naszego podania należy przesłać bezpośrednio do NFZ.
3. Wymiana procesora na nowy.
Po otrzymaniu nowego procesora dźwięku możemy go dodatkowo ubezpieczyć w firmie, która posiada taki pakiet. Zakup polisy polecany jest najbardziej w przypadku implantu u małych dzieci, ponieważ w czasie dynamicznej zabawy maluch może uszkodzić procesor, a co za tym idzie implant przestanie działać poprawnie. W razie uszkodzenia urządzenia przez dziecko, firma ubezpieczeniowa gwarantuje wypłatę odszkodowania.


Medicus Care

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel.: +48 (71) 34 72 100
fax: +48 (71) 34 72 111
e-mail: info@medicus.com.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
Sobota nieczynne