“Moje dziecko nie słyszy”, czyli jak leczyć niedosłuch u dzieci

Słuch u najmłodszych pełni niezwykle ważne funkcje. To dzięki niemu dzieci się uczą, socjalizują i prawidłowo rozwijają. Niedosłuch czy inne problemy uszne mogą negatywnie wpłynąć na koncentrację, naukę mówienia, a w późniejszym czasie odbić się na wynikach w szkole i relacjach z innymi dziećmi.

Dowiedz się co robić, gdy Twoje dziecko nie słyszy prawidłowo.

Moje dziecko nie słyszy – co robić?
Zaleca się aby zwrócić szczególną uwagę jeżeli dziecko podgłaśnia swoje ulubione piosenki lub bajki. Tak samo, niepokój rodziców powinna wzbudzić sytuacja, w której powtarzane kilkukrotnie polecenie nie przynosi skutku, i wynika z braku zrozumienia. Kolejnym symptomem może być przekręcanie wyrazów. Wynika to z faktu, że niedosłuch u dzieci przyjmuje taką samą formę jak u osób starszych, w związku z tym maluch z niedosłuchem ma problemy ze słyszeniem wysokich tonów i niektórych głosek. W takim wypadku warto wybrać się z dzieckiem do laryngologa oraz poradni logopedycznej. Wcześnie zdiagnozowane problemy uszne u dzieci, można skutecznie leczyć.

Moje dziecko nie słyszy – głęboki niedosłuch
W przypadku głębokiego niedosłuchu oraz całkowitej głuchoty u dzieci, bardzo istotne jest szybkie wdrożenie leczenia. W zależności od podłoża głuchoty i wieku dziecka stosuje się różne rozwiązania. Mogą to być implanty ślimakowe, zakotwiczone w kości Baha.

Medicus Care i leczenie dzieci cierpiących z powodu problemów ze słuchem
Marka Medicus Care od wielu lat dostarcza najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w celu leczeniu niedosłuchu oraz całkowitej głuchoty dzieci i dorosłych. W tej chwili naszą opieką objętych jest 5500 użytkowników implantów słuchowych. Implanty ślimakowe umożliwiają słyszenie w przypadku np. nie działającego poprawnie ślimaka w uchu wewnętrznym.

Implanty zakotwiczone w kości Baha natomiast wykorzystują do przewodnictwa dźwiękowego drogę kostną i stosowane są w sytuacjach gdzie uszkodzone są struktury ucha środkowego lub zewnętrznego. Elastyczne opaski Baha Softband stosowane są u małych dzieci, u których kości dopiero się rozwijają i są zbyt miękkie na przeprowadzenie zabiegu wszczepienia implantu. Zdejmowane opaski wspomagają rozwój dziecka do czasu kiedy jego organizm nie będzie w pełni gotowy do zabiegu implantacji.

Jeżeli Twoje dziecko nie słyszy poprawnie, przekręca wyrazy i ma problemy z koncentracją, warto przeprowadzić dodatkowe badania słuchu. W przypadku zaawansowanego niedosłuchu jedyną skuteczną metodą leczenia, która zapewni maluchowi możliwość rozwoju i pełnej socjalizacji z innymi dziećmi jest wszczepienie implantu słuchowego.


Medicus Care

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel.: +48 (71) 34 72 100
fax: +48 (71) 34 72 111
e-mail: info@medicus.com.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
Sobota nieczynne