Nie słyszę na jedno ucho! Niedosłuch jednostronny – przyczyny, leczenie

Jednostronny ubytek słuchu może dotknąć osoby w każdym wieku. Jego przyczyną mogą być między innymi przebyte choroby wieku dziecięcego, takie jak odra lub świnka, zapalenie opon mózgowych, lub też uraz mechaniczny ucha. Niedosłuch jednostronny nazywa się także jednostronną głuchotą lub SSD (single sided deafness). Zaburzenie to polega na upośledzeniu zmysłu słuchu w stopniu znacznym lub całkowitym, tylko w jednym uchu Pacjenta.

„Nie słyszę na jedno ucho” – leczenie
Problemy ze słyszeniem należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem laryngologiem. Szczegółowe badanie za pomocą endoskopu pozwoli ocenić przyczynę dolegliwości, a także wdrożyć odpowiednią kurację. Leczenie niedosłuchu jest niezwykle istotne zwłaszcza u najmłodszych Pacjentów. Prawidłowo działający słuch pozwala dzieciom na swobodne nawiązywanie relacji z rówieśnikami, wpływa na przyswajanie wiedzy oraz wspiera rozwój mowy. Dodatkowo słyszenie binauralne (obustronne) pozwala na łatwe zlokalizowanie dźwięku w otoczeniu, oraz na prowadzenie nieskrępowanej niczym rozmowy – nawet w wyjątkowo gwarnych pomieszczeniach.

Leczenie niedosłuchu – metody
W zależności od rodzaju oraz głębokości niedosłuchu, lekarz może zaproponować różne metody leczenia. W przypadku, gdy budowa ucha jest prawidłowa oraz zachowane są jego podstawowe funkcje – najczęściej terapia obejmuje wykorzystanie aparatów słuchowych. Ich głównym zadaniem jest wzmacnianie sygnałów płynących z otoczenia, a tym samym polepszenie jakości słyszenia. Natomiast, jeśli zaburzone zostały struktury ucha lub Pacjent cierpi z powodu nieprawidłowo działającego ślimaka w uchu wewnętrznym, jedyną skuteczną metodą leczenia niedosłuchu, jest wszczepienie implantu słuchowego. Warto także wiedzieć, że osoby cierpiące z powodu niedosłuchu jednostronnego, często borykają się z szumami usznymi, które znacząco obniżają komfort codziennego funkcjonowania.

Leczenie niedosłuchu za pomocą implantów ślimakowych
Jeszcze do niedawna jednostronna głuchota nie kwalifikowała się do leczenia. Według specjalistów osoby słyszące jedynie na jedno ucho, nie miały problemów z codzienną komunikacją. Dopiero od 2002 roku w leczeniu jednostronnej głuchoty stosuje się implanty ślimakowe. Dzięki temu, Pacjenci cierpiący na SSD, mogą swobodnie funkcjonować nawet w trudnym akustycznie środowisku np. wśród tłumów, w trakcie eventów czy koncertów. Tylko taka metoda leczenia, zapewnia choremu możliwość słyszenia obuusznego.

Medicus Care – leczenie niedosłuchu
Słyszenie obustronne ma kolosalny wpływ na standard i komfort życia Pacjentów. Dzięki prawidłowemu odbieraniu bodźców dźwiękowych, człowiek jest w stanie zlokalizować ich źródło i rozróżniać odgłosy płynące z otoczenia.

W Medicus Care od lat pomagamy Pacjentom, cierpiącym na niedosłuch lub całkowitą głuchotę powrócić do świata dźwięków. Od niemal dwóch dekad jesteśmy jedynym dystrybutorem nowoczesnych implantów ślimakowych marki Cochlear w Polsce. Dzięki zaangażowaniu naszych specjalistów, tysiące osób w całym kraju może powrócić do świata dźwięków.


Medicus Care

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel.: +48 (71) 34 72 100
fax: +48 (71) 34 72 111
e-mail: info@medicus.com.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
Sobota nieczynne