Słyszenie obustronne, obuuszne – jakie są korzyści z implantacji obustronnej?

Implanty słuchowe to jedyne na świecie elektroniczne protezy słuchu. Dzięki nim Pacjenci mogą wrócić do świata dźwięków. Osoby cierpiące na głęboki niedosłuch skazane są na życie w ciszy i komunikowanie się za pomocą języka migowego. W Polsce implanty słuchowe wszczepiane są od ponad 25 lat, są w 100% refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Gdy problemy ze słuchem stają się naprawdę uciążliwe, a Pacjenci chcą porozumiewać się werbalnie, muszą dokonać wyboru dotyczącego rodzaju implantacji.

Aparaty słuchowe – implantacja jednostronna czy obustronna?
Pacjentom cierpiącym na głęboki niedosłuch może być trudno w codziennym funkcjonowaniu z jednym implantem słuchowym. Równowaga w tym zakresie jest kluczowa. Bez niej chorym borykającym się z zaburzeniem słyszenia przestrzennego trudno ocenić, gdzie znajduje się źródło dźwięku. Mogą mieć też oni kłopot z poruszaniem się w przestrzeni. Pojawia się także asymetria w obciążeniu akustycznym jednej z półkul mózgowych.

Implantacje obustronne – najważniejsze zalety
Słyszenie obustronne to wysoki komfort życia, pewność siebie i poczucie własnej wartości. To jedne z najważniejszych zalet, którymi kierują się Pacjenci przy podejmowaniu decyzji o implantacji obustronnej. Kluczowe jest jednak także bezpieczeństwo.
Implantacje obuuszne wpływają na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w codziennym życiu. Pozwalają precyzyjnie lokalizować dźwięki np. w hałasie ulicznym, dzięki czemu Pacjent może w porę zareagować na nadjeżdżający samochód czy tramwaj.
Istotną zaletą tego rodzaju implantacji jest sposób, w jaki słyszymy – słyszenie obu-uszne uzyskane implantacją obustronną jest najbliższe słyszeniu fizjologicznemu. Z tego powodu mózg jest w stanie nie tylko słyszeć dźwięk, ale też oceniać i analizować go we właściwy sposób. Informacje docierające do ośrodków korowych mogą być przetwarzane przez lewą i prawą półkulę. W konsekwencji zwiększa się rozumienie mowy, zwłaszcza w trudnych warunkach akustycznych, np. w hałasie ulicznym, czy w szumie pomieszczeń zamkniętych, w klasie. Wybierając implantacje obuuszne, Pacjenci nie muszą borykać się już z wykluczeniem społecznym.

Koniec z wstydliwym „nie słyszę”
Słyszenie podwójne wpływa ponadto na poczucie własnej wartości. Prowadzenie swobodnej rozmowy z przyjacielem czy osobą spotkaną na ulicy bez ciągłych wtrąceń „nie słyszę, czy mógłbyś powtórzyć?” jest ważnym punktem w życiu każdego człowieka. Wchodzenie w interakcje z innymi ludźmi, uczestniczenie w życiu towarzyskim jest wtedy o wiele łatwiejsze.
Coraz częściej decyzje o implantacji drugiego ucha podejmowane są w trakcie konsultacji do pierwszego implantu. Wszczepienie drugiego implantu jest zabiegiem w pełni refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dowiedz się więcej kontaktując się z ekspertami Medicus Care.


Medicus Care

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel.: +48 (71) 34 72 100
fax: +48 (71) 34 72 111
e-mail: info@medicus.com.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
Sobota nieczynne