Wraz z wiekiem coraz gorzej słyszysz? Nie zwlekaj, rozpocznij leczenie – radzi ekspert Medicus Care

Niedosłuch i głuchota to ogromny problem na skalę światową. Nie bez powodu kłopoty ze słuchem często nazywa się chorobą cywilizacyjną. Szacuje się, że około 360 milionów ludzi na całym świecie (w tym także dzieci), czyli niemal 5% populacji, boryka się z głuchotą. W naszym kraju na głęboki niedosłuch i inne schorzenia związane ze słuchem cierpi ponad 6,5 miliona osób starszych.

Skąd się bierze niedosłuch?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niedosłuch może spotkać każdego bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie. Przyczyny powstawania problemu mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte. Wrodzony niedosłuch diagnozowany jest najczęściej zaraz po narodzinach dziecka i z reguły ma podłoże genetyczne lub jest wynikiem przebytej choroby. Niedosłuch u niemowląt może być spowodowany różyczką, syfilisem, niedowagą, niedotlenieniem organizmu czy żółtaczką.

Niedosłuch u osób starszych
Problemy ze słuchem wśród seniorów przychodzą wraz z wiekiem. Ten rodzaj schorzenia nazywamy niedosłuchem nabytym. Jego przyczyny są bardzo różne. Często za taki stan odpowiedzialne są przebyte choroby np. przewlekłe zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowych czy powikłania po odrze. Naturalne procesy starzenia się organizmu także mają ogromny wpływ na kondycję ludzkiego słuchu. Ślimak w uchu pokryty jest milionem mikroskopijnych rzęsek, które przetwarzają zasłyszany dźwięk na impuls elektryczny i przesyłają go do mózgu. Z biegiem lat rzęski starzeją się, ulegają uszkodzeniu i coraz gorzej pełnią powierzone im przez naturę funkcje.

Dlaczego nie warto zwlekać z decyzją o leczeniu?
Karolina Cebulska – Brand Manager Medicus Care w jednym ze swoich artykułów publikowanych w „Magazynie Pacjenta” mówi o wielu negatywnych skutkach późnego podjęcia terapii. „Osoby z niedosłuchem często żyją w cieniu, są wycofane, nie wykorzystują w pełni swojego potencjału. Bardzo często rezygnują z życia społecznego, kariery zawodowej oraz wielu możliwości, jakie oferuje świat. Taki stan rzeczy przyczynia się do tego, że osoby te reagują agresją lub smutkiem, które są efektem ich bezsilności – po prostu nie mogą być w pełni sobą”.

Medicus Care i leczenie problemów ze słuchem
Firma Medicus istnieje od ponad 25 lat, w tym czasie pomogliśmy tysiącom dzieci, młodzieży i ludziom starszym powrócić do świata dźwięków. Naszym głównym celem jest pomoc osobom głuchym i niedosłyszącym. Jeżeli podejrzewasz u siebie problemy ze słuchem, w trakcie konwersacji nie rozumiesz swojego współrozmówcy, niezwłocznie zgłoś się do specjalisty, który oceni źródło oraz złożoność problemu. Dzięki szybkiemu wdrożeniu leczenia zwiększasz swoje szanse na powrót do pełnej sprawności.


Medicus Care

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel.: +48 (71) 34 72 100
fax: +48 (71) 34 72 111
e-mail: info@medicus.com.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
Sobota nieczynne