Wszczepienie implantu Baha. Czy moje życie się zmieni?

Decyzja o operacji zapadła, seria badań lekarskich przeprowadzona, termin powrotu do świata dźwięków jest już ustalony. Ekscytacja miesza się z niepewnością. Czy moje życie zmieni się tak, jak się tego spodziewam? Czy będę słyszał tak, jak inni ludzie? Jeśli zadajesz sobie te pytania, lektura poniższego artykułu powinna rozwiać Twoje obawy.

Wszczepienie implantu Baha. Dla kogo odpowiedni jest implant Baha?

Implanty zakotwiczone w kości Baha to propozycja głównie dla Pacjentów z niedosłuchem przewodzeniowym, czyli dla tych osób, których problemy ze słyszeniem wynikają z uszkodzenia odcinka przewodu słuchowego. Najczęstsze przypadki to zarośnięte małżowiny uszne, powracające stany zapalne ucha środkowego lub jednostronna głuchota. Wszczepienie implantu Baha do kości czaszki (tzw. zakotwiczenie) wykorzystuje naturalną umiejętność przenoszenia dźwięków drogą kostną. Więcej o tym, kto kwalifikuje się do takiej operacji, czytaj tutaj.

Dzięki implantowi dźwięki zyskują możliwość ominięcia przeszkód w uchu zewnętrznym i środkowym i dostają się do ucha wewnętrznego – własnego, sprawnego narządu słuchu Pacjenta. Osoba z zakotwiczonym implantem Baha przetwarza więc dźwięki samodzielnie, a urządzenie pomaga jedynie w odbieraniu bodźców akustycznych. Czy to oznacza, że jej słuch po operacji niczym nie będzie się różnił od słuchu zdrowego człowieka?

Wszczepienie implantu Baha. Pierwsze miesiące po operacji 

Nie od razu odczujesz pełną satysfakcję. W pierwszym okresie po operacji czeka Cię seria spotkań z audiologiem, który pomoże Ci dostosować urządzenie do Twoich indywidualnych preferencji i możliwości. Będziesz uczył się słyszeć „na nowo”. Dźwięki mogą wydawać się nieznane, zbyt głośne lub nieadekwatne do otaczającego Cię środowiska. Możesz mieć trudności ze słyszeniem przestrzennym i rozstrzyganiem, które dźwięki są ważniejsze od pozostałych. Pamiętaj jednak, że każdy dyskomfort to cenna informacja, dzięki której możesz skuteczniej i celniej kierować swoją rehabilitacją. Bądź więc uważny, wytrwały i cierpliwy. Pierwsze miesiące to także czas ćwiczeń z mówienia, słuchania i szczególnego dbania o siebie oraz nauki obsługi nowego urządzenia. Czas dla Ciebie, którego nie powinieneś przyspieszać. Dlaczego warto czekać?

Jak będę słyszał dźwięki po operacji?

Gdy wszczepienie implantu Baha i rehabilitacja będzie już tylko wspomnieniem, będziesz mógł w pełni cieszyć się wyraźnym słyszeniem. Co więcej, ten rodzaj implantu jest na tyle dyskretny, że o swojej wadzie słuchu nie tylko będziesz mógł sam zapomnieć, ale też z łatwością ukryjesz ją przed innymi.

Oto kilka przykładów, które zobrazują to, jak sprawnie będziesz słyszeć dźwięki po wszczepieniu implantu Baha:


Medicus Care

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel.: +48 (71) 34 72 100
fax: +48 (71) 34 72 111
e-mail: info@medicus.com.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
Sobota nieczynne