Jak ocenić poziom niedosłuchu?

Niedosłuch, nazywany inaczej ubytkiem słuchu, to schorzenie, które objawia się obniżoną wrażliwością na bodźce dźwiękowe. Podobnie jak w przypadku zmysłu wzroku, wada słuchu może mieć różne stopnie zaawansowania. Jak ocenić poziom niedosłuchu

Problem z usłyszeniem cichych dźwięków, trudność z rozumieniem mowy, wrażliwość na nagłe hałasy – to typowe objawy Pacjentów dotkniętych niedosłuchem. Choć pozornie osoby te mają ze sobą wiele wspólnego, mogą różnić się zarówno rodzajem, jak i stopniem zaawansowania schorzenia. W poniższym tekście wyjaśniamy, jak ocenić poziom niedosłuchu. Do jakiego specjalisty udać się, by sprecyzował stopień zaawansowania schorzenia? Jakim badaniom można się poddać?

Jednostka miary niedosłuchu 

Poziom natężenia dźwięku mierzymy w decybelach (dB) i to właśnie skala decybelowa jest wykorzystywana w badaniach słuchu. Ale uwaga, decybele nie są wcale wartościami stałymi, jak metry czy gramy. Ich wartość jest w pewnym stopniu uzależniona od kontekstu, np. odległości od źródła. Mimo to, jednostki te umożliwiają ocenę poziomu niedosłuchu – podczas badania wykorzystuje się wartości w przedziałach.

Poziomy niedosłuchu

Lekki  niedosłuch. Poziom progowy wynosi od 20 do 40 dB.

Przykładowy dźwięk o natężeniu ok. 30 dB to np. ludzki szept.

Średni niedosłuch. Poziom progowy wynosi od 41 do 65 dB.

Natężenie dźwięku w granicach 60 dB to np. rozmowa z kolegą w domowych warunkach.

Głęboki niedosłuch. Poziom progowy wynosi od 66 do 90 dB.

Przykładem mieszczącym się w tym zakresie może być głośno włączone radio lub miejski ruch uliczny w godzinach szczytu.

Resztki słuchowe.  Poziom progowy wynosi 91 dB.

Dźwięki powyżej 91 dB to np. grzmot podczas burzy albo koncert na żywo.

Podczas badania słuchu określa się precyzyjnie poziom progowy dźwięków słyszalnych dla pacjenta. Im jest wyższy – tym większy niedosłuch. Przykład: jeśli Pacjent usłyszy dźwięk dopiero, gdy przekroczy on natężenie 70 dB, oznacza to, że ma on głęboki  niedosłuch.

Gdzie udać się na badanie, by ocenić poziom niedosłuchu?

Żeby precyzyjnie ocenić stan zdrowia narządu słuchu, należy udać się na badanie audiometryczne. Jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne – polega tylko na nasłuchiwaniu dźwięków w specjalnie przygotowanej do tego kabinie i reagowanie na bodźce poprzez naciskanie przycisku. Wyniki są przedstawione w formie graficznej – na wykresie. Dlatego do ich interpretacji niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Jeśli uważasz, że problem niedosłuchu dotyczy Ciebie, lub kogoś z Twojego najbliższego otoczenia, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w najnowocześniejszym centrum laryngologicznym we Wrocławiu. 

 


Medicus Care

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel.: +48 (71) 34 72 100
fax: +48 (71) 34 72 111
e-mail: info@medicus.com.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
Sobota nieczynne