Implant słuchowy

Czym jest implant słuchu?

Implant słuchowy to jedyna na świecie elektroniczna proteza słuchu. To właśnie dzięki nim Pacjenci mają możliwość wrócić do świata dźwięków. Gdyby nie implanty, osoby z głębokim niedosłuchem skazane byłby na życie w ciszy i komunikowanie się za pomocą języka migowego.

Dowodem tego, jak bardzo zmieniają one życie są tysiące użytkowników na całym świecie. W Polsce implanty słuchowe wszczepiane są od 25 lat i są w 100% refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.


Implanty ślimakowe

Przeznaczone dla osób z głębokim niedosłuchem odbiorczym – czyli w sytuacji kiedy ślimak w uchu wewnętrznym nie działa poprawnie. Wówczas pod skórę wszczepia się cienki, tytanowy implant z elektrodami, które mają na celu stymulować niesprawnego ślimaka. Za małżowiną uszną umieszcza się procesor dźwięku, który ma za zadanie przekazywanie dźwięków do umieszczonego implantu pod skórą

Przeczytaj więcej

Implanty zakotwiczone w kości Baha

Rozwiązanie dla osób z niedosłuchem przewodzeniowym (czyli wtedy, kiedy ślimak jest zdrowy ale problem występuje na odcinku przewodu słuchowego tj. ucha zewnętrznego, np. w przypadku kiedy Pacjent ma zarośnięte małżowiny uszne), mieszanym (np. w sytuacji nawracających stanów zapalnych ucha środkowego) i jednostronną głuchotą. W takich przypadkach implant wszczepiany jest do kości czaszki i wykorzystuje naszą niezwykłą umiejętność przenoszenia dźwięków drogą kostną.

Przeczytaj więcej

Implanty akustyczne

Implant naśladuje mechaniczne funkcjonowanie ucha środkowego i całkowicie lub częściowo je zastępuje; generuje dźwięk o wysokiej jakości i przenosi go w pobliżu struktury, która go odbiera. Umożliwia to odbieranie subtelnych różnic w natężeniu, wysokości i tembrze dźwięku, co zapewnia bardziej naturalne słyszenie.

Przeczytaj więcej


dziecko z implantem słuchowym

Kuba, od najmłodszych lat jeździ na quadzie i ćwiczy taekwoendo

Implant przede wszystkim pozwala w pełni się rozwijać i funkcjonować w społeczeństwie. Możesz wykonywać swoją pracę i realizować pasje tj. pływanie, gra na fortepianie, taniec. Implant to również poczucie bezpieczeństwa. Nie musisz obawiać się, że nie usłyszysz pędzącego samochodu lub krzyku ostrzegawczego. Możesz czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak np. akcesoria bezprzewodowe, możesz słyszeć nawet podczas jazdy na rowerze czy sportów ekstremalnych.

Doskonałym przykładem jest Kuba, który od najmłodszych lat jeździ na qudzie i ćwiczy taekwondo. Podczas treningu korzysta z Mini Mikrofonu dzięki czemu cały czas jest w kontakcie ze swoim trenerem i słyszy dokładnie wszystkie jego polecenia. Nie musi się martwić, że czegoś nie dosłyszy.


rodzice z implantem słuchowym

Irmina i Janek, realizują swoje marzenia

Podobnie jak Irmina, która trenuje pływanie. Dzięki temu, że na basenie zaopatrzona jest w Aqua+ oraz Mini Mikrofon może maksymalnie wykorzystać trening, ponieważ nic nie zakłóca poleceń instruktora. Irmina dzięki temu jest pewniejsza siebie, chętniej uczęszcza na zajęcia. Kiedyś unikała zajęć a dzisiaj na każde czeka z niecierpliwością.

Janek zawsze zachwycał się kolorowymi rafami w głębinach oceanów. Jego marzeniem było nauczyć się nurkować ale obawiał się o swój implant. Odkąd ma Aqua+ wszystko się zmieniło. Janek realizuje swoje marzenie i dzięki temu poczuł, że może wszystko. Jest szczęśliwy bo w końcu pozbył się ograniczeń.

Ale implant daje jeszcze coś – pozwala usłyszeć dźwięki, które są niedostępne dla wielu osób w aparacie słuchowym tj. świergot ptaków, krople deszczu spadające na parapet, burzę czy choćby odgłos wycieranego szkła. Te właśnie szczegóły sprawiają, że implant pozwala w pełni cieszyć się życiem!

Nigdy nie jest się za młodym ani za starym na czerpanie z życia tego co najlepsze.


Artykuły do pobrania:

Implanty_sluchowe_wspieraja_rozwoj_mozgu_str 16-17


Medicus Care

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel.: +48 (71) 34 72 100
fax: +48 (71) 34 72 111
e-mail: info@medicus.com.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
Sobota nieczynne