Implantacje obustronne

Implantacje obustronne

Pierwszy implant to cud. Przywraca osobie niesłyszącej świat dźwięków. Drugi implant sprawia, że człowiek z niedosłuchem zaczyna odbierać rzeczywistość dokładnie tak, jak osoba zdrowa. Dlaczego to takie ważne?

Mądra decyzja matki natury

Nie bez powodu człowiek posiada dwoje uszu, które pozwalają mu odbierać dźwięki z jednej i z drugiej strony. W cichym pomieszczeniu, podczas dyskusji z jednym rozmówcą, który dodatkowo siedzi naprzeciwko nas, słyszenie na jedno ucho czasami wystarcza. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy znajdujemy się w większym gronie rozmówców lub w hałaśliwym otoczeniu tj. np. szkoła czy sklep. Dzięki dwóm implantom rozmowa w większym gronie przyjaciół czy codzienne aktywności staną się przyjemnością, ponieważ nie będziemy potrzebowali obracać głowy w kierunku źródła dźwięku. Słyszenie obustronne znacznie poprawia lokalizację dźwięku.

Usłysz przestrzennie, czyli słyszenie obustronne jako standard

Słyszenie obustronne to przede wszystkim bezpieczeństwo. Ale także pewność siebie, poczucie własnej wartości i zwyczajny komfort. To najważniejsze powody, dla których warto zdecydować się na dwa implanty i przywrócić sobie lub swojemu dziecku słyszenie obustronne.

Słyszenie obustronne w znaczący sposób zwiększa poziom bezpieczeństwa w życiu codziennym. Pozwala nam ono precyzyjniej lokalizować dźwięki, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybciej dostrzec nadciągające zagrożenie, np. nadjeżdżający samochód czy tramwaj.

Ma ono również pozytywny wpływ na poczucie własnej wartości. Dzieci, które otrzymały tylko jeden implant, często izolują się od innych, chcąc uniknąć przykrych sytuacji związanych ze złym rozumieniem tego, co się do nich mówi. Zaobserwowano, że dzieci posiadające dwa implanty chętniej uczestniczą w życiu społecznym, czują się bezpiecznie i komfortowo, są bardziej pewne siebie, dzięki czemu mogą rozwijać tak samo, jak ich rówieśnicy.

Kiedy dziecko powinno otrzymać drugi implant?

Odpowiedź na pytanie, kiedy dziecko powinno otrzymać drugi implant, jest bardzo prosta: jak najszybciej. Im wcześniej zacznie odbierać bodźce dźwiękowe tak, jak jego rówieśnicy, tym większa jest jego szansa na prawidłowy rozwój. Z decyzją o zastosowaniu drugiego implantu nie należy więc, dla dobra dziecka, zwlekać.

Czas działa tu na naszą niekorzyść, ponieważ centralny układ słuchowy do efektywnego rozwoju wymaga dźwięków już w początkowych latach życia. Gdy do jednego ucha nie dociera wystarczająca ilość bodźców, ucho to zatraca umiejętność analizy dźwięków. Dzięki wczesnej implantacji, bodźce szybciej stymulują mózg i modelują układ słuchowy, co sprawia, że rozwój dziecka jest o wiele szybszy.


Przeczytaj wywiad na temat implantacji obustronnych z dr Józefem Mierzwińskim, ordynatorem Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy


Refundacja implantów przez NFZ

Dwa implanty to szansa na usłyszenie świata w pełni, na wyrównanie różnic, świadome i bezpieczne życie. Spośród wszystkich dzieci posiadających implanty ślimakowe na całym świecie, ponad 25% jest użytkownikami dwóch implantów ślimakowych i może słyszeć obustronnie. Liczba osób zaimplantowanych obustronnie stale rośnie. Jesteśmy świadkami wprowadzania dwóch implantów jako standardu leczenia głębokich niedosłuchów. Operacje wszczepienia dwóch implantów można przeprowadzić jednocześnie lub z pewnym odstępem czasowym pomiędzy dwoma operacjami. W Polsce od 2009 roku każda osoba kwalifikująca się do implantu  ślimakowego ma możliwość otrzymania dwóch implantów, które są w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warunkiem otrzymania drugiego implantu jest pozytywna kwalifikacja zespołu medycznego i logopedycznego.


Obejrzyj historie małych Pacjentów, korzystających z dwóch implantów słuchowych 

Historia Basi

Implanty zakotwiczone w kości Baha


Implantacja obustronna – materiały do pobrania:

Wywiad z dr hab. n. med. Morawskim, chirurgiem otolaryngologiem, pracownikiem Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Człowiek orkiestra.

Czy warto? Zdecydowanie tak. Implantacja obustronna.

Implantacje obustronne. Co na to mama?

Implantacje obustronne. Człowiek powinien słyszeć stereo.

Implantacje obustronne. Inwestycja w przyszłość.

Implantacje obuuszne. Dlaczego są takie ważne?

Mamo ja chcę mieć drugi implant.

Najlepszy start dla naszej Ani.

Nastolatek z marzeniami.

Nie wyobrażamy sobie życia bez implantów historia Zosi.

Praca z pasją. Dr Mierzwiński na temat implantacji obustronnej.

Słyszenie obustronne, czyli dlaczego warto i jak otrzymać drugi implant.

Utracone szanse

Wakacje z dwoma implantami słuchowymi

 


Medicus Care

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel.: +48 (71) 34 72 100
fax: +48 (71) 34 72 111
e-mail: info@medicus.com.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
Sobota nieczynne