Implanty zakotwiczone w kości Baha

Człowiek posiada naturalną zdolność przenoszenia dźwięków drogą kostną. Ta niesamowita umiejętność została wykorzystana w technologii implantów zakotwiczonych w kości Baha.

przewodnictwo kostne

Mechanizm implantu zakotwiczonego w kości Baha skonstruowano w taki sposób aby omijał uszkodzone struktury wewnątrz ucha i przesyłał dźwięki bezpośrednio poprzez kości czaszki.

Stosowane od lat

Implanty Baha stosowane są z powodzeniem na całym świecie już od ponad 35 lat. Pierwszą operację wszczepu przeprowadzono w Szwecji w 1977 roku. Obecnie korzysta z nich ponad 110 tys. osób na wszystkich kontynentach.

Rozwiązanie doskonale przyjmowane przez organizm

W 2012 roku nastąpił prawdziwy przełom w rozwoju technologii implantów Baha. Pojawił się najnowszy implant BIA400, który jest pierwszym dostępnym rozwiązaniem pokrytym hydroksyapatytem, czyli nieorganicznym związkiem będącym naturalnym składnikiem kości i zębów. Taka konstrukcja gwarantuje, że implant Baha BI400 w kontakcie z tkanką miękką, zrasta się z nią na całe życie. Organizm traktuje więc go jak „swojego”, nie dopuszczając tym samym do stanów zapalnych, które mogły występować w konstrukcjach starszego typu. Dzięki swoim właściwościom implant Baha BIA400 zachowuje stabilność, nie luzuje się z biegiem lat, eliminując tym samym ewentualne zakażenia.

Od momentu wprowadzenia najnowszego implantu, zabieg wszczepienia jest teraz krótszy, prostszy, a tym samym organizm szybciej się regeneruje. Pacjent może więc podłączyć procesor dźwięku wcześniej niż w przypadku poprzedniego modelu i dzięki temu usłyszeć szybciej.

Kto może skorzystać z przewodnictwa dźwięków drogą kostną?

Implanty słuchowe wykorzystują różne możliwości, które daje nam organizm, by zniwelować lub całkiem pozbyć się problemów ze słuchem. System Baha doskonale sprawdza się u osób z niedosłuchem odbiorczym i mieszanym, u których aparaty na przewodnictwo powietrzne nie spełniają swojej funkcji. To także doskonałe rozwiązanie m.in. dla pacjentów, którzy utracili całkowicie zdolność słyszenia w jednym uchu, podczas gdy drugie funkcjonuje prawidłowo.

W jakich przypadkach warto zastosować implant Baha?

Implant na przewodnictwo kostne powoduje, że dźwięki z otoczenia przesyłane są bezpośrednio do ucha wewnętrznego poprzez kości czaszki. Oznacza to, że omijają wszelkie przeszkody w uchu środkowym i zewnętrznym, które mogłyby je zatrzymać lub zdeformować. Pacjent słyszy dźwięk wykorzystując swój własny narząd słuchu – ucho wewnętrzne.

Jednostronna głuchota odbiorcza

Choroba ta może być spowodowana np. przez nowotwór w nerwie słuchowym, uszkodzenie lub wrodzoną wadę tego nerwu. Jej efektem jest brak zdolności słuchu w jednym uchu. System Baha pozwala pacjentowi normalnie słyszeć wykorzystując w pełni słyszące ucho. Z pomocą systemu dźwięki z niesłyszącego ucha przekazywane są poprzez przewodnictwo kostne do ucha słyszącego.

Uszkodzenie ucha środkowego i wewnętrznego

Czasem zdarza się, że nie tylko w uchu środkowym, ale również w wewnętrznym dochodzi do zaburzeń, które mogą powodować ubytek słuchu. Zastosowanie systemu Baha może w prosty sposób rozwiązać ten problem, ponieważ system ten potrafi wzmocnić przekazywane dźwięki do tego stopnia, że będą one odbierane nawet przez uszkodzone ucho wewnętrzne.

dziecko z implantem Baha

Baha SOFTBAND – dla prawidłowego rozwoju dzieci

Zdolność słyszenia jest niezwykle istotną kwestią już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Od niej zależy prawidłowe wykształcanie się mowy, a więc i pełny rozwój emocjonalno-społeczny malucha. U dzieci z wrodzonymi wadami rozwojowymi ucha zewnętrznego lub środkowego bardzo często prawidłowo funkcjonuje ucho wewnętrzne. System Baha pozwala wykorzystać te możliwości. Przywraca dziecku zdolność słyszenia dźwięków poprzez drogę kostną.

Wszczepienie implantu Baha wymaga odpowiedniej grubości i twardości kości czaszki. Niestety, u dzieci jest ona znacznie cieńsza i delikatniejsza niż u dorosłych, co uniemożliwia przeprowadzenie implantacji wcześniej niż w wieku 5 lat. Specjalnie dla najmłodszych stworzono więc Baha Softband.

Baha Softband to elastyczna opaska wyposażona w specjalny plastikowy dysk, do którego podłącza się procesor dźwięku. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi dysku z główką dziecka dźwięki z procesora przenoszone są na kości czaszki, przez które następnie docierają do ślimaka znajdującego się w uchu wewnętrznym.

Opaska została zaprojektowana specjalnie z myślą o komforcie najmłodszych użytkowników. Posiada możliwość regulacji i odpowiedniego dopasowania do obwodu główki. Można ją także dowolnie przesuwać wokół główki, zmieniając położenie dysku – pozwala to uniknąć zbyt dużego ucisku w jednym miejscu i ewentualnych podrażnień skóry. Do opaski Softband podłącza się procesory zauszne stosowane w systemach Baha.

Koszty związane z leczeniem głuchoty i głębokich niedosłuchów są bardzo wysokie. Na szczęście w Polsce są one w 100% refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Podobnie jak w przypadku implantów ślimakowych jak i implantów zakotwiczonych w kości Baha każda osoba, bez względu na wiek, nie płaci za implant oraz nie ponosi żadnych kosztów związanych z operacją. Finansowane jest zarówno przygotowanie pacjenta do zabiegu, jak i późniejsza rehabilitacja. Po stronie użytkownika implantu są koszty związane z codziennym użytkowaniem procesora mowy – takie jak np. zakup baterii czy dodatkowych akcesoriów.


Refundowana wymiana

„Każdy, kto używa procesora dźwięku w implancie słuchowym, ma szansę na wymianę urządzenia na nowe, jeśli jego urządzenie jest po okresie gwarancji, brak jest przydatności urządzenia do dalszego użytkowania, a uszkodzenia nie powstały z winy użytkownika. Wymiana ta w całości finansowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.”

Zobacz jak działa implant zakotwiczony w kości Baha:


Poznaj historie osób z implantem ślimakowym

Kliknij

Znajdź klinikę wszczepiającą implanty słuchowe

Wyszukaj


Medicus Care

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel.: +48 (71) 34 72 100
fax: +48 (71) 34 72 111
e-mail: info@medicus.com.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
Sobota nieczynne