Rozwijaj swoją karierę

Wyruszyła kolejna edycja Stypendium Graemego Clarka ufundowanego przez firmę Cochlear! Zwycięzca otrzyma 5000 euro na dalszą edukację.

Termin składania wniosków: do 31 maja

Stypendium Cochlear™ Graeme Clark, przyznawane przez firmę Cochlear, dzięki wsparciu finansowemu pomaga użytkownikom implantów słuchowych osiągnąć więcej.

To wyjątkowe stypendium jest dostępne dla użytkowników implantów Nucleus® na całym świecie. Zwycięzcy stypendiów otrzymują pomoc finansową w trakcie studiów prowadzonych przez akredytowane uniwersytety, uczelnie lub inne instytucje szkolnictwa wyższego.

Więcej informacji – pobierz folder

Wywiad z Eszter – zdobywczynią nagrody stypendialnej Graeme Clark 2018/2019

Nie wygrywasz, jeśli nie grasz…

 

Eszter. Opowiedz nam krótko o sobie i przedstaw nam swoją historię wszczepienia implantu słuchowego (wiek w momencie wszczepienia implantu, rodzaj implantu itp.) .

Pierwszy implant słuchowy został wszczepiony do mojego lewego ucha, kiedy miałam 14 lat, a kolejny do prawego ucha, gdy skończyłam 18 lat. Moim pierwszym procesorem dźwięku był Esprit 3G. W tej chwili używam procesorów Nucleus 6.

Jakie doświadczenia miałaś ze swoim implantem słuchowym i jak technologia wpłynęła na Twoje życie?

Uważam, że mam same dobre doświadczenia z implantami słuchowymi. Mogę znów w pełni korzystać z uroków życia. Technologia jest po prostu niesamowita: jedna operacja może przywrócić słuch, czyli naprawić całe twoje życie. To jest wspaniałe!

Z implantami słyszę doskonale, a moja równowaga staje się coraz lepsza. Korzystam też z technologii oferowanych przez uniwersytet: dzięki bezprzewodowemu mini mikrofonowi słyszę i rozumiem wszystko bardzo wyraźnie. Wspaniałą możliwością jest kontrolowanie głośności i czułości mikrofonu, gdyż jest to bardzo przydatne w życiu codziennym. Słuchanie muzyki jest jak cud. Implanty ślimakowe oferują mi lepszą jakość dźwięku niż moje „prawdziwe uszy”.

Zawsze chętnie dzielę się informacjami o implantach ślimakowych z innymi. Zadziwiające jest to, jak zaskoczeni są technologią implantów słuchowych Cochlear, gdy zrozumieją, jak naprawdę działa.

Jestem niezwykle wdzięczna za możliwość noszenia implantów ślimakowych.

Niedawno otrzymałaś stypendium Graeme Clark w Europie Środkowej i Wschodniej, które jest oferowane użytkownikom Nucleus kontynuującym naukę w szkolnictwie wyższym. Gratulacje! Dzięki pionierskiej pracy prof. Graeme Clarka i jego wydziału uniwersyteckiego, pierwszy implant Nucleus został włączony w 1982 roku. Co oznacza dla Ciebie wygranie tego stypendium?

Dziękuję bardzo! Takie możliwości dla użytkowników implantów ślimakowych, którzy kontynuują naukę w szkolnictwie wyższym, są wspaniałe. Jest to dla nas ogromna motywacja i poczucie, że mamy szansę żyć pełnią życia. Czujemy się dokładnie tak jak inni ludzie, którzy nie mają problemów ze słuchem – musimy po prostu wykorzystywać takie możliwości.

Zdobycie stypendium wiele dla mnie znaczy. Pomoże mi w dalszej nauce. Dzięki temu wsparciu, zamiast wykonywać pracę na pół etatu poza uniwersytetem, będę miała czas na prace naukowe. Pomoże mi się lepiej przygotować i opublikować badania.

Co studiujesz? Czy możesz opowiedzieć nam o swoich planach po ukończeniu studiów?

Uczęszczam na Uniwersytet Szent István (Gödöllő, Węgry), gdzie studiuję inżynierię ogrodniczą. Mam zamiar otrzymać tytuł licencjata.

Pół roku spędzę w Hiszpanii, gdzie będę odbywać praktykę zawodową. Skoncentruję się na doskonaleniu umiejętności zawodowych i umiejętności językowych. Po ukończeniu praktyk, zamierzam uzyskać tytuł magistra w dziedzinie ochrony roślin. Kolejnym moim celem jest doktorat. W przyszłości widzę siebie również na stanowisku nauczyciela.

Jesteś inspiracją dla innych osób i studentów z ubytkiem słuchu. Jakiej rady udzieliłabyś innym kandydatom lub użytkownikom?

Zachęcam wszystkich, aby byli wytrwali i ambitni. Dzięki staranności można osiągnąć wszystko, trzeba tylko uwierzyć w siebie i dużo pracować. Moim mottem jest: „ Odważ się na wielkie marzenia! ” .

Eszter Somogyi, zdobywczyni nagrody stypendialnej Graeme Clark 2018/2019

 


WNIOSKI PROSIMY WYSYŁAĆ NA ADRES:

Medicus sp. z o.o.

Karolina Cebulska

Plac Strzelecki 24

50-224 Wrocław 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mamy tyle możliwości…

rozmowa z Martą Mikułą, laureatką konkursu stypendialnego Fundacji Graeme’a Clarka w roku 2016.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czas pędzi jak szalony. Jeszcze niedawno wraz z Martą Mikułą, studentką poznańskiego uniwersytetu, cieszyliśmy się z jej zwycięstwa w konkursie stypendialnym dla młodych użytkowników implantów ślimakowych, a dzisiaj już możemy porozmawiać z nią o zebranych doświadczeniach, przygodach i wrażeniach.

 

Medicus Care: Marto, do konkursu Fundacji Graeme’a Clarka zgłosiłaś się dwa lata temu. Co Cię do tego skłoniło?

Marta Mikuła: Chyba przede wszystkim chęć poznania innych krajów i ludzi tam żyjących. A ponieważ od wielu lat pasjonuję się archeologią, stwierdziłam, że muszę lepiej poznać język angielski, grekę i łacinę, bo to jest po prostu potrzebne archeologowi zainteresowanemu starożytną Grecją. Chodziło również o dodatkowe fundusze na zakup interesujących książek, przydatnych w studiowaniu.

 

Myślałaś o tym już wcześniej? Zanim trafiłaś na informację o stypendium dla studentów z implantami?

Tak, nieraz widziałam w Internecie ogłoszenia o międzynarodowych wyprawach studentów archeologii. Niestety, są to wyjazdy płatne, na które wcześniej nie mogłam sobie pozwolić.

Moje marzenia udało mi się zrealizować dopiero dzięki stypendium Fundacji Graeme’a Clarka. W ubiegłym roku byłam w Bułgarii, gdzie pracowałam na stanowisku archeologicznym, badając pozostałości osady starożytnych greckich kolonistów z IV w p.n.e.

 

Było dokładnie tak, jak się spodziewałaś?

Przede wszystkim było strasznie gorąco! Ale tak już wygląda praca archeologa – trzeba sobie radzić z każdą pogodą. Na upał miałam… bluzkę z długimi rękawami i długie, luźne spodnie, bo trzeba było chronić skórę przed słońcem i drobnymi skaleczeniami. Na głowie nosiłam kapelusz i chustę, którą czasem zasłaniałam twarz przed pyłem. Na szczęście na miejscu mieliśmy zabytkową studnię z czystą wodą głębinową. To nieograniczone źródło było niezwykle przydatne!

 

Ale na wykopaliskach archeologicznych w Bułgarii nie zakończyła się Twoja zagraniczna przygoda…

Nabrałam odwagi i zrozumiałam, że niepełnosprawność nie może być przeszkodą w życiu, stąd też mój wyjazd na ERASMUS-a. Ten program dla studentów z całej Europy jest bardzo popularny – można na jakiś czas wyjechać do wybranej uczelni za granicą i tam zdobywać wiedzę. Zdecydowałam się oczywiście na studia w Grecji, w Salonikach.

Trochę się bałam – czy poradzę sobie w tym środowisku różnojęzycznych studentów. Ale właśnie wcześniejsza międzynarodowa praktyka w Bułgarii przełamała strach. Poczułam się pewna siebie. A już całkiem przestałam się martwić, kiedy moi rozmówcy tu – na miejscu, dopiero ode mnie dowiadywali się, że słyszę wyłącznie dzięki implantowi.

 

Jak sobie radzisz na Erasmusie?

Bardzo dobrze, żyję jak wszyscy studenci, poznaję nowych ludzi, chodzę na zajęcia, uczestniczę w wyjazdach badawczych. Oprócz tego ćwiczę szermierkę, kontynuując moją sportową pasję. Dodatkowo – brałam udział w Biegach Maratońskich im. Aleksandra Wielkiego.

Z rodziną i przyjaciółmi z Polski kontaktuję się przez Skype, więc – dzięki internetowi – ta tęsknota nie jest jakaś straszna… Poza tym w Grecji studiują również inni Polacy. Na przykład z Dorotą z Krakowa wspólnie świętowałyśmy naszą Wielkanoc.

Odwiedziła mnie też babcia. Nagadałyśmy się za wszystkie czasy…

 

Startuje właśnie kolejna edycja konkursu stypendialnego. Jakich rad możesz udzielić młodszym koleżankom i kolegom?

Jeżeli ktoś zastanawia się czy warto brać udział w takich konkursach – odpowiadam: tak, zawsze warto. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, poszperać w Internecie… Łatwo przekonać się – ile mamy możliwości. Takie stypendium pomaga spełnić marzenia, pomaga osiągnąć życiowe cele.

A nawet jeżeli się nie uda – wystarczy powiedzieć: Trudno, spróbuję znowu za rok!

 


Medicus Care

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
tel.: +48 (71) 34 72 100
fax: +48 (71) 34 72 111
e-mail: info@medicus.com.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
Sobota nieczynne