Rozwijaj swoją karierę

Wyruszyła kolejna edycja Stypendium Graemego Clarka ufundowanego przez firmę Cochlear! Zwycięzca otrzyma 5000 euro na dalszą edukację.

Termin składania wniosków: do 31 sierpnia

Stypendium Cochlear™ Graeme Clark, przyznawane przez firmę Cochlear, dzięki wsparciu finansowemu pomaga użytkownikom implantów słuchowych osiągnąć więcej.

To wyjątkowe stypendium jest dostępne dla użytkowników implantów Nucleus® na całym świecie. Zwycięzcy stypendiów otrzymują pomoc finansową w trakcie studiów prowadzonych przez akredytowane uniwersytety, uczelnie lub inne instytucje szkolnictwa

wyższego.

Więcej informacji – pobierz folder


WNIOSKI PROSIMY WYSYŁAĆ NA ADRES:

Medicus sp. z o.o.

Karolina Cebulska

Plac Strzelecki 24

50-224 Wrocław 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mamy tyle możliwości…

rozmowa z Martą Mikułą, laureatką konkursu stypendialnego Fundacji Graeme’a Clarka w roku 2016.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czas pędzi jak szalony. Jeszcze niedawno wraz z Martą Mikułą, studentką poznańskiego uniwersytetu, cieszyliśmy się z jej zwycięstwa w konkursie stypendialnym dla młodych użytkowników implantów ślimakowych, a dzisiaj już możemy porozmawiać z nią o zebranych doświadczeniach, przygodach i wrażeniach.

 

Medicus Care: Marto, do konkursu Fundacji Graeme’a Clarka zgłosiłaś się dwa lata temu. Co Cię do tego skłoniło?

Marta Mikuła: Chyba przede wszystkim chęć poznania innych krajów i ludzi tam żyjących. A ponieważ od wielu lat pasjonuję się archeologią, stwierdziłam, że muszę lepiej poznać język angielski, grekę i łacinę, bo to jest po prostu potrzebne archeologowi zainteresowanemu starożytną Grecją. Chodziło również o dodatkowe fundusze na zakup interesujących książek, przydatnych w studiowaniu.

 

Myślałaś o tym już wcześniej? Zanim trafiłaś na informację o stypendium dla studentów z implantami?

Tak, nieraz widziałam w Internecie ogłoszenia o międzynarodowych wyprawach studentów archeologii. Niestety, są to wyjazdy płatne, na które wcześniej nie mogłam sobie pozwolić.

Moje marzenia udało mi się zrealizować dopiero dzięki stypendium Fundacji Graeme’a Clarka. W ubiegłym roku byłam w Bułgarii, gdzie pracowałam na stanowisku archeologicznym, badając pozostałości osady starożytnych greckich kolonistów z IV w p.n.e.

 

Było dokładnie tak, jak się spodziewałaś?

Przede wszystkim było strasznie gorąco! Ale tak już wygląda praca archeologa – trzeba sobie radzić z każdą pogodą. Na upał miałam… bluzkę z długimi rękawami i długie, luźne spodnie, bo trzeba było chronić skórę przed słońcem i drobnymi skaleczeniami. Na głowie nosiłam kapelusz i chustę, którą czasem zasłaniałam twarz przed pyłem. Na szczęście na miejscu mieliśmy zabytkową studnię z czystą wodą głębinową. To nieograniczone źródło było niezwykle przydatne!

 

Ale na wykopaliskach archeologicznych w Bułgarii nie zakończyła się Twoja zagraniczna przygoda…

Nabrałam odwagi i zrozumiałam, że niepełnosprawność nie może być przeszkodą w życiu, stąd też mój wyjazd na ERASMUS-a. Ten program dla studentów z całej Europy jest bardzo popularny – można na jakiś czas wyjechać do wybranej uczelni za granicą i tam zdobywać wiedzę. Zdecydowałam się oczywiście na studia w Grecji, w Salonikach.

Trochę się bałam – czy poradzę sobie w tym środowisku różnojęzycznych studentów. Ale właśnie wcześniejsza międzynarodowa praktyka w Bułgarii przełamała strach. Poczułam się pewna siebie. A już całkiem przestałam się martwić, kiedy moi rozmówcy tu – na miejscu, dopiero ode mnie dowiadywali się, że słyszę wyłącznie dzięki implantowi.

 

Jak sobie radzisz na Erasmusie?

Bardzo dobrze, żyję jak wszyscy studenci, poznaję nowych ludzi, chodzę na zajęcia, uczestniczę w wyjazdach badawczych. Oprócz tego ćwiczę szermierkę, kontynuując moją sportową pasję. Dodatkowo – brałam udział w Biegach Maratońskich im. Aleksandra Wielkiego.

Z rodziną i przyjaciółmi z Polski kontaktuję się przez Skype, więc – dzięki internetowi – ta tęsknota nie jest jakaś straszna… Poza tym w Grecji studiują również inni Polacy. Na przykład z Dorotą z Krakowa wspólnie świętowałyśmy naszą Wielkanoc.

Odwiedziła mnie też babcia. Nagadałyśmy się za wszystkie czasy…

 

Startuje właśnie kolejna edycja konkursu stypendialnego. Jakich rad możesz udzielić młodszym koleżankom i kolegom?

Jeżeli ktoś zastanawia się czy warto brać udział w takich konkursach – odpowiadam: tak, zawsze warto. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, poszperać w Internecie… Łatwo przekonać się – ile mamy możliwości. Takie stypendium pomaga spełnić marzenia, pomaga osiągnąć życiowe cele.

A nawet jeżeli się nie uda – wystarczy powiedzieć: Trudno, spróbuję znowu za rok!

 


Centrala

Medicus Sp. z o.o. 

NIP: 896 10 17 023,
REGON 930957985
KRS 0000685093
tel.: +48 (71) 34 72 100
fax: +48 (71) 34 72 111
e-mail: info@medicus.com.pl